Instrukcja klejenia naklejek metodą „na sucho” (z folią transportową lub papierem)

Żywotność motywu zależy w dużej mierze od poprawnego wyklejenia. Należy zatem poniższe czynności wykonywać powoli z zachowaniem staranności.

 1. Przygotowanie powierzchni

Powierzchnia na której chcesz umieścić naklejkę powinna być czysta i sucha. Wskazane jest odtłuszczenie. Jeśli ma być to powierzchnia lakierowana użyj bezpiecznego dla niej denaturatu bądź płynu do mycia szyb (najlepszy będzie zawierający alkohol). Klejenie powinno odbywać się w temperaturze powyżej 5°C.

 2. Przygotowanie motywu

 

Połóż naklejkę papierem do góry i dociskając palcami wygładź kilka razy. Oddziel papier zabezpieczający od folii transportowej.
Przy większych rozmiarach zalecam oddzielić tylko jego część aby złapać poziom lub pion a przy naklejaniu oddzielisz resztę. Folia jest przeźroczysta co ułatwia naklejanie.

 3. Naklejkanie

Staraj się naklejać motyw w jednym kierunku mocno dociskając go do powierzchni wykonując krótkie ruchy posuwiste. W domowych warunkach możesz do tego użyć np. samochodowej skrobaczki do lodu lub linijki. Unikniesz w ten sposób zagnieceń czy pęcherzy powietrza.  

4. Usuwanie folii transportowej

Usuń folię, ponieważ folia transportowa służy tylko do przeniesienia motywu.
Gdyby powstały bąble to można przekłuć je delikatnie igłą. Natomiast małe bąble powinny samoistnie zniknąć po niedługim czasie.

Zobacz film

Zalety metody

  • szybka i łatwa
  • można wyklejać małe elementy

Wady

  • brak możliwości korygowania naklejki po nałożeniu jej z folią transportową