Instrukcja klejenia naklejek metodą „na sucho” (z folią transportową lub papierem)

Poniższa instrukcja ma zastosowanie do powierzchni gładkich i nie wchłaniających cieczy. Dostarczone naklejki są na folii albo papierze transferowym. Żywotność motywu zależy w dużej mierze od poprawnego wyklejenia. Należy zatem poniższe czynności wykonywać powoli z zachowaniem staranności.

 1. Przygotowanie powierzchni

Powierzchnia na której chcesz umieścić naklejkę powinna być czysta i sucha. Wskazane jest odtłuszczenie. Jeśli ma być to powierzchnia lakierowana użyj bezpiecznego dla niej środka. Klejenie powinno odbywać się w temperaturze powyżej 10°C.

 2. Przygotowanie motywu

 

Kładziemy naklejkę koniecznie papierem do góry i dociskając palcami wygładzamy. Ściągamy papier od naklejki z transferem.
Przy większych rozmiarach zalecane jest oddzielenie tylko części (krótsza krawędź) aby złapać poziom lub pion. Jeżeli będzie pasek na dole naklejki to jest to pasek ułatwiający proste wyklejenie, nie pozbywaj się go.

 3. Naklejanie

Staraj się naklejać motyw w jednym kierunku mocno dociskając go do powierzchni wykonując krótkie ruchy posuwiste. W domowych warunkach możesz do tego użyć czegoś co ma miękkie zakończenie aby nie uszkodzić transferu.

4. Usuwanie transferu

Usuń powoli transfer. Jeżeli są paski do łatwiejszego wyklejenia – teraz możesz je usunąć. Gdyby powstały bąble to można je próbować wyprowadzić poza motyw. Ostatecznie przekłuć je delikatnie igłą. Natomiast małe bąble powinny samoistnie zniknąć po niedługim czasie ponieważ naklejka będzie lekko pracować z czasem.

Zobacz film

Zalety metody

  • szybka i łatwa
  • można wyklejać małe, szczegółowe elementy

Wady

  • brak możliwości korygowania naklejki po nałożeniu jej z transferem.